Svirveløjebolt QL DSR

QLR er en dobbelt drejelig løftering, der muliggør særligt hurtig fastgørelse. Med et enkelt tryk på en knap kan den monteres i gevindhullet på få sekunder. Den dobbelte drejefunktion sikrer en perfekt indstilling af løfteredskabet.

QL.DSR sparer op til 80% af tiden sammenlignet med montering af e

Vis mere

Varenummer:

QLR er en dobbelt drejelig løftering, der muliggør særligt hurtig fastgørelse. Med et enkelt tryk på en knap kan den monteres i gevindhullet på få sekunder. Den dobbelte drejefunktion sikrer en perfekt indstilling af løfteredskabet.

QL.DSR sparer op til 80% af tiden sammenlignet med montering af en konventionel løftering. Systemet fungerer rent mekanisk og kræver derfor ingen kompliceret vedligeholdelse.

Den drejelige løftering QL.DSR er fremstillet af "Gradup"-stål, hvilket er ensbetydende med en højere kvalitet af de anvendte råmaterialer. Den har en højere løftekapacitet end faste ringe og en sikkerhedsfaktor på 5, hvilket betyder, at brudstyrken er fem gange højere end den kapacitet, der er angivet i det tekniske datablad.

Overholder maskindirektivet 2006/42/EF.

  • Materiale: Gradup stål
  • Mærkning: CE
  • Arbejdstemperatur: -20°C op til +200°C
  • Sikkerhedsfaktor: 5:1
LøftemetodeLøftemetode 1Løftemetode 3Løftemetode 2Løftemetode 4Løftemetode 5Løftemetode 7Løftemetode 8
Hældningsvinkel 0°90°0°90°0°-45°45°-60°0°-45°45°-60°Asymmetrisk
Antal beslag 1122223-43-4
ModelTilspændingsmoment (Nm)WLL ton
QL.DSR / SS.QL.DSR M 8200,250,250,500,500,350,250,530,380,25
QL.DSR / SS.QL.DSR M 10300,400,400,800,800,560,400,840,600,40
QL.DSR / SS.QL.DSR M 12600,650,651,301,300,910,651,370,980,65
QL.DSR / SS.QL.DSR M 14800,700,701,401,400,980,701,471,050,70
QL.DSR / SS.QL.DSR M 161001,051,052,102,101,471,052,211,581,05
QL.DSR / SS.QL.DSR M 201601,701,703,403,402,381,703,572,551,70
QL.DSR / SS.QL.DSR M 241802,502,505,005,003,502,503,253,752,50
QL.DSR M 302003,503,507,007,004,903,507,355,253,50
SS.QL.DSR M 302003,503,507,007,004,903,507,355,253,50
Download dokument